Stejně jako je ne zcela jasný původ slova tango, existuje i řada příběhů o vzniku a vývoji samotného tanga. Nabízíme vám jednu z nejčastěji uváděných verzí:
Zrození tanga je spojováno s předměstím argentinského Buenos Aires, kde se od druhé poloviny 19. století a zejména na jeho konci mísily kultury místních, otroků z Afriky a především přistěhovalců z různých zemí, jimž tehdy Argentina nabídla vidinu lepšího života. Evropští a jihoameričtí imigranti si s sebou přinesli rodnou hudbu a tance, a dali tak vzniknout společné řeči: tanci, hudbě a poezii. A právě k popisu rozličné hudby a tanců v této oblasti bylo v té době používáno slovo tango.
Buenos Aires bylo v té době velmi chudé město s obrovským množstvím přistěhovalců bez peněz. Většina z nich byli svobodní muži z nevýznamných rodin, kteří měli jen svou hrdost a naději, že vydělají dost na to, aby se vrátili domů. V populaci chudých a zoufalých mužů proto vzkvétal zločin, nevěstince, gangsteři… a tango. Byly to totiž nevěstince, kam se tango přesunulo – na místo, kde se ve většinově mužské populaci nacházely ženy. Ty si mohly vybírat své klienty podle jejich tanečního umu, který muž musel prokázat během několika tanců. Protože žen bylo málo, muži se učili tančit společně a nebylo neobvyklé, že si své dovednosti procvičovali vzájemně.
Popularita tanga – jak tance, tak i hudby – ve společenském žebříčku stoupala. Osvojili si jej i synové z bohatých rodin, kteří byli často posíláni do Evropy, aby zde studovali či získávali životní zkušenosti. Díky nim se v roce 1910 seznámila s tangem také Paříž, jejíž společnost dychtila po novinkách a „nebezpečnou“ povahu tanga uvítala. Pařížané si tanec zamilovali a propukla tak tangománie.
Rok 1913 se stal rokem tanga, které už nebylo jen pařížskou módou, ale mezinárodním fenoménem. Přijala ho i nejvyšší vrstva v Argentině a příležitosti se chytil také Hollywood (1921, The Four Horsemen of the Apocalypse). Pro celosvětovou popularizaci tanga měl tento film obrovský význam.
Pozn.: podle některých zdrojů hlavní představitel Rudolph Valentino tango vůbec tančit neuměl a roli dostal díky své kreativitě a tanečnímu nadání projevenému při konkurzu. Když film přišel do kin v Argentině, lidé se jeho podivným poskokům a výstřednímu oblečení smáli.
Na konci 1. světové války byla Argentina jednou z nejbohatších zemí na světě. Vznikaly filmy, texty i hudba. Mezi nejznámější umělce této rané doby patřil Carlos Gardel, který v tangových skladbách zpíval příběhy o opuštěných milencích. Ti se ostatně obecně stali hlavním motivem tanga – značná část písňových textů hovoří o „padlých“ ženách, které opouštěly chudé muže pro někoho z vyšší třídy. Podle zásad lásky horkokrevných národů se El guapo (volně přeloženo amant) pak pomstil zabitím ženy, která jej opustila. Častým vizuálním symbolem tanga se proto stala žena, zachycená v pádu, coby melodramatické zobrazení padlé ženy.
Nic netrvá věčně a tak i tango v Evropě vyšlo do roku 1930 z módy a vojenský puč v Argentině jej na následujících deset let potlačil i v jeho domovině. Tanec začal znovu vzkvétat až ve 40. letech 20. století a toto období je považováno za zlatý věk tanga, protože se stalo základní součástí argentinské kultury. Začátkem roku 1946 se za něj navíc postavilo i národní politické hnutí Juana a Evy Perónových. O tom, že se tango měnilo s politickými a ekonomickými podmínkami, svědčí zejména hudba. V hospodářsky chudých obdobích se velké taneční salony zavíraly a ustupovaly kdysi populárním menším podnikům. Také orchestry se opět zmenšily. Po dalším puči v roce 1955 nový režim tango opět potlačoval a podporoval import zahraniční kultury – amerického swingu a rokenrolu. Do konce padesátých let se tak tango z taneční scény opět vytratilo.
Současná popularita tanga napříč většiny zemí má svůj původ v osmdesátých letech, kdy svět procestovalo představení „Tango Argentino“ s tanečníky, mezi něž patřili osobnosti Juan Carlos Copes a María Nieves. Ačkoli třicátá a čtyřicátá léta jsou často označována jako zlatý věk tanga, mnozí jej vidí právě v jeho novodobém oživení.
Zdroj: volný překlad z dokumentu Tango Its Not Just A Dance a článku A Brief Introduction to the History of Tango Music.